Inwentaryzacja szaty roślinnej
Inwentaryzacja szaty roślinnej jest niezbędna w procesie inwestycyjnym. Podczas planowania inwestycji i wyborze lokalizacji przeprowadzana jest inwentaryzacja botaniczna mająca na celu stwierdzenie lub wykluczenie występowania cennych przyrodniczo siedlisk oraz występowania rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin takich jak: kukułka, firletka poszarpana, pełnik, kozłek lekarski, rdest wężownik czy innych.
Doświadczony zespół botanik.szczecin.pl podczas przeprowadzania procesu inwentaryzacji botanicznej jest wstanie doradzić i tak dobrać lokalizację inwestycji, żeby odbyła się ona w zgodzie z przyrodą i w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.
Dobrze przygotowana dokumentacja botaniczna jest niezbędna w sprawnym uzyskaniu decyzji środowiskowej i terminowego przeprowadzenia procesu inwestycyjnego.
Korzyści wynikające z inwentaryzacji szaty roślinnej:
- Znajomość dokładnej lokalizacji drzew, krzewów i roślin chronionych w terenie badać
- Znajomość podstawowych parametrów zinwentaryzowanych obiektów
- Dobrze wykonana inwentaryzacja szaty roślinnej pozwala odpowiednio zaplanować roboty, tak aby zapobiec wystąpieniu szkody w środowisku
- Inwentaryzacja zawiera działania minimalizujące negatywny wpływ prowadzonych robót, takie jak przykładowe techniki zabezpieczania drzew przed uszkodzeniem
- Inwentaryzacje szaty roślinnej stanowią również bazę wyjściową do planowania przestrzennego, w tym doboru lokalizacji inwestycji w taki sposób, aby oddziaływanie na najcenniejsze obiekty flory było jak najmniejsze
Inwentaryzacja szaty roślinnej polega na naniesieniu na mapę zawierająca inwentaryzowany obszar wszystkich drzew i krzewów starszych niż 5 lat oraz roślin chronionych. Części graficznej towarzyszy tabela, zawierająca podstawowe informacje o stwierdzonych obiektach: nazwa polska, nazwa łacińska, obwód pnia, obwód korony, wysokość itp. Dane, pomiary do inwentaryzacji zbierane są w terenie przez specjalistów zespołu botanik.szczecin.pl a stanowiska drzew, krzewów i chronionych gatunków roślin zapamiętywane przy pomocy technologii GPS.
Następnym etapem jest przeniesienie danych z GPS, tj. zaznaczonych stanowisk roślin, drzew i krzewów na komputer i przetworzenie ich w programie środowiska GIS, co pozwala na generowanie map z dokładną lokalizacją stwierdzonych obiektów.